terapia BOWENA - na czym polega?

im mniej tym więcej

Zabieg Techniką Bowena polega na wykonywaniu przez terapeutę specyficznych „ruchów Bowena”. Są to łagodne ruchy kciukami i palcami dłoni na mięśniach, ścięgnach, więzadłach i tkance łącznej pacjenta, wprawiające te struktury w delikatną wibrację. Wibracja ta rozchodzi się po całym organizmie, m.in. przenoszona jest przez układ nerwowy do mózgu. Kombinacje takich wibracji stanowią sygnały, mobilizujące organizm do uruchomienia procesów  samoleczenia.
Pomiędzy każdą sekwencją ruchów następuje konieczna kilkuminutowa przerwa, w czasie której pacjent leży i odpoczywa w samotności, podczas gdy jego ciało wykorzystuje potrzebny dla siebie czas do przesłania i przetworzenia sygnałów oraz zainicjowania procesów naprawczych.
W czasie trwania zabiegu Terapeuta wykonuje niewiele ruchów. W tej technice panuje zasada im mniej tym lepiej, a jej rozszerzeniem jest zasada „im bardziej chory pacjent, tym mniej ruchów podczas sesji”.
Celem terapii jest z reguły przywrócenie równowagi całego organizmu, ale może być też konkretny problem. 
Najczęstszą natychmiastową reakcją na wykonane ruchy jest głębokie odprężenie, a nawet zasypianie. Odprężenie dotyczy zarówno napięcia mięśniowego, jak i samopoczucia psychicznego. Powszechnie też pacjenci odczuwają różnego rodzaju wrażenia w całym ciele, lub w niektórych jego częściach, które definiują na swój sposób, np. uczucie ciepła, zimna, mrowienie, wibracje, przepływ energii, drętwienie, ból, rozluźnienie, rozciąganie, przyśpieszone bicie serca, również reakcje emocjonalne (śmiech, płacz itp.). Jakakolwiek zmiana samopoczucia, czy to odczuwana przez pacjenta, czy zaobserwowana przez terapeutę, jest objawem pozytywnym – oznacza, że organizm podjął pracę.
Głęboki relaks jest gwarancją skuteczności terapii, z tego też względu terapeuta powinien zadbać o komfort pacjenta i ciszę podczas zabiegu (nie należy włączać muzyki).
Technikę Bowena przynosi bardzo dobre efekty w procesie rehabilitacji i profilaktyce zdrowotnej, a jej skuteczność jest obserwowana w szerokim spektrum dolegliwości m.in.
 • problemy mięśniowo-szkieletowe: 
bóle karku, pleców i lędźwi, rwa kulszowa, wady kręgosłupa, schorzenia bioder, kolan i stóp (również Haluxy), zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty i golfisty, bóle i ograniczenia ruchomości barku (w tym „zamrożony bark”), problemy ze stawem żuchwowo – skroniowym, zwyrodnienia i zapalenia stawów, bóle na skutek przeciążenia
 • astma,
 • alergie,
 • bóle głowy, migreny, zawroty głowy,  zatoki,
 • problemy z organami rozrodczymi, miesiączkowaniem, menopauzą, prostatą, bezpłodnością
 • problemy trawienne i wydalnicze: biegunki, zaparcia
 • problemy krążeniowe: związane z ciśnieniem tętniczym, zatory limfatyczne 
 • napięcie, niepokój, stres,
 • zespół chronicznego zmęczenia 
 • schorzenia piersi, 
 • układ moczowy: moczenie nocne (u dzieci), nietrzymanie moczu (u dorosłych) 
 • i wiele innych
Treść pochodzi ze strony bowenpolska.pl.


O czym pamiętać przed i po zabiegu?

Przychodząc na zabieg, najlepiej ubrać się w cienką, bawełnianą odzież (można przynieść na przebranie), kobiety proszę o włożenie koszulki na cienkich ramiączkach. Proponuję, aby przynieść materiał, na którym Pani/Pan położy się (np. duży ręcznik), a także kocyk lub dwa ręczniki do przykrycia. Będę przygotowana z zaopatrzeniem osób, które zapomniały bądź świadomie zrezygnowały z mojej sugestii. 
Proszę o nieużywanie perfum lub innych substancji zapachowych przed zabiegiem. 
Po zabiegu zalecane jest picie wody, skorzystanie ze spaceru, a także unikanie nadmiernej aktywności fizycznej (siłownia, praca fizyczna) oraz gorącej kąpieli. 
Proszę nie łączyć terapii Bowena z innymi terapiami manualnymi. Jeżeli już wystąpi taka konieczność to minimalny odstęp między zabiegami to 5 dni przed i 5 dni po zabiegu techniką Bowena.
Przed pierwszym zabiegiem przeprowadzam krótki wywiad dotyczący celu wizyty i stanu zdrowia.

Czas zabiegu

Zabieg może trwać od 15 do 45 minut. Czas zabiegu nie wpływa na jego skuteczność. Tu odsyłam do maksymy "im mniej tym więcej". W przypadku równoczesnego zabiegu dla dwóch osób to czas może się przedłużyć do jednej godziny.
Pierwsza wizyta trwa dłużej około 1,5 godziny, ze względu na czas przeznaczony na rozmowę o samym zabiegu, jak o celu wizyty.
Szukaj